# Tags
#Polityka i społeczeństwo

20 lat Polski w Unii Europejskiej – konferencja Polskiej Agencji Prasowej

Konferencja podsumowująca 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej odbędzie się w środę, 17 kwietnia w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. W wydarzeniu wezmą udział były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz byli premierzy Leszek Miller, Jerzy Buzek i Jan Krzysztof Bielecki. Początek transmisji o godz. 10.15.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola otworzy konferencję „20 lat Polski w Unii Europejskiej” przekazując uczestnikom przesłanie za pośrednictwem nagrania wideo.

Następnie będziemy mieli okazję porozmawiać z byłym prezydentem RP w latach 1995-2005, Aleksandrem Kwaśniewskim, prowadzoną przez zastępczynię redaktora naczelnego PAP, Zuzannę Dąbrowską.

Po tym, odbędą się trzy panele dyskusyjne, w których udział wezmą obecni oraz byli ministrowie i europosłowie, a także przedstawiciele świata akademickiego oraz korporacyjnego.

Jakie kierunki powinna obrać Unia Europejska, aby skutecznie radzić sobie z wyzwaniami geopolitycznymi, klimatycznymi, migracyjnymi, środowiskowymi i demograficznymi? Czy zmiana traktatów jest kluczem do poprawy funkcjonowania UE? Czy przyszłość Wspólnoty leży w federalizmie? Jak przygotować instytucje unijne do ewentualnego rozszerzenia i w jaki sposób przeprowadzić ten proces? Te kwestie zostaną poddane dyskusji podczas panelu „20 lat Polski w Unii Europejskiej – kamienie milowe i wyzwania”.

W dyskusji wezmą udział wysocy rangą politycy, w tym minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, sekretarz stanu w MSZ Marek Prawda, europosłowie prof. Jerzy Buzek, Leszek Miller, oraz dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzej Rychard. Dyskusję poprowadzi doświadczony redaktor naczelny PAP Wojciech Tumidalski.

Temat „20 lat Polski w Unii Europejskiej – korzyści i wyzwania dla polskiej gospodarki” skupi się na ekonomicznych aspektach członkostwa Polski w UE. Omówione zostaną osiągnięcia i braki w ciągu tych 20 lat, oraz sposoby zwiększenia udziału Polski w gospodarce europejskiej. Wyzwania gospodarcze dla Polski i UE w nadchodzących latach zostaną również poddane dyskusji, wraz z kwestią potencjalnego wkroczenia Polski do strefy euro i jej ewentualnym wkładem w przyszłość Unii Europejskiej.

W panelu dyskusyjnym pod przewodnictwem redaktora naczelnego Biznes PAP Piotra Rożka będą uczestniczyć: wiceminister finansów Jurand Drop, były wicepremier i prezes NBP Leszek Balcerowicz, były premier Jan Krzysztof Bielecki, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie prof. Piotr Wachowiak, oraz prof. dr hab. Elżbieta Kawecka-Wyrzykowska. Zaproszenie zostało również skierowane do prezesa zarządu Banku Pekao Leszka Skiby.

Podczas trzeciego panelu dyskusyjnego omówione zostaną konsekwencje członkostwa Polski w Unii Europejskiej dla polskich samorządów. Uczestnicy przeanalizują efektywność inwestycji z funduszy europejskich oraz strategie wykorzystania środków z obecnej perspektywy finansowej. Ponadto, poruszone zostanie zagadnienie polityki spójności po 2027 r. i jej potencjalny wpływ na polskie wspólnoty lokalne.

Anna Banasik, redaktor naczelna Serwisu Samorządowego PAP, poprowadzi dyskusję z udziałem wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jaceka Protasa, byłej minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, europosła Adama Jarubasa, dyrektora Biura Związku Miast Polskich Andrzeja Porawskiego oraz Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina i współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Podczas konferencji zostaną wręczone nagrody w corocznym konkursie Serwisu Samorządowego PAP „Inwestycja z perspektywą” na najlepszą inwestycję dofinansowaną z Funduszy Europejskich. Zwycięzców wybiorą internauci spośród zgłoszeń samorządów.

Podczas wydarzenia zostanie także przedstawiony raport PAP „20 lat Polski w Unii Europejskiej”, w którym eksperci podsumowali zmiany wynikające z członkostwa w UE w dziesięciu obszarach tematycznych.

Konferencja jest częścią projektu, który otrzymał dofinansowanie z Parlamentu Europejskiego od Polskiej Agencji Prasowej.

Można śledzić transmisję z wydarzenia na stronach internetowych: https://www.pap.pl, https://samorzad.pap.pl, https://biznes.pap.pl oraz na kanale YouTube PAP: https://www.youtube.com/@polskaagencjaprasowa/streams


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

20 lat Polski w Unii Europejskiej – konferencja Polskiej Agencji Prasowej

Budownictwo stawia na materiały przyjazne środowisku

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ