# Tags
#Polityka i społeczeństwo

Lubelski Sanepid wzbogaci się o laboratorium mikrobiologiczne

Laboratorium o powierzchni blisko 860 m kw., z oddziałami klasy BSL3, powstanie przy ul. Pielęgniarek w Lublinie i przejściem nadziemnym zostanie połączone z istniejącym budynkiem WSSE. W ramach kontraktu powstanie cała infrastruktura techniczna, wykonawca zapewni też dostawę wyposażenia i sprzętu laboratoryjnego. Całość inwestycji ma być dostosowana do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Budowa potrwa do października 2023 roku. 

Główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka zapewnił, że nowe laboratorium będzie narzędziem do walki ze zdarzeniami podobnymi do COVID-19.

„Będzie to laboratorium o III stopniu referencyjności, które pozwoli badać różne wirusy i zagrożenia, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego. Ulokowanie takiego laboratorium w Lublinie pozwoli zabezpieczyć region Polski południowo-wschodniej” – dodał. 

Zdaniem wiceministra finansów Artura Sobonia nowe laboratorium podniesie jakość świadczonych usług i tempo ich realizacji.

„Podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez własne, bardzo zaawansowane laboratorium, jeśli chodzi o możliwości pobierania próbek i ich badania, które jest w stanie pomagać w sytuacjach różnego rodzaju kryzysów, zagrożenia i realnie poprawiać nasze bezpieczeństwo to dodatkowy argument, żeby tę inwestycję zrealizować w Lublinie” – podkreślił.

Wojewódzki inspektor sanitarny Maria Korniszuk przypomniała, że położenie województwa lubelskiego przy granicy UE i strefy Schengen stawia przed Sanepidem pewne zadania.

„Musimy być przygotowani na zagrożenia i zawsze być krok wcześniej, abyśmy mogli zadbać w sposób należyty o zdrowie publiczne naszego społeczeństwa” – powiedziała.

Według niej inwestycja ma kluczowe znaczenie dla działalności inspekcji sanitarnej i bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Lubelszczyzny, pozwoli też zapewnić lepsze warunki pracy pracownikom WSSE.

WSSE w Lublinie w 2020 r. przeprowadziła ponad 48,6 tys. badań w kierunku SARS-CoV-2, a w 2021 r. ponad 10 tys.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
 


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ