# Tags
#Polityka i społeczeństwo

budowy „Odnowiony Lubelski Dworzec Metropolitalny – marzenie staje się rzeczywistością

Nadchodzi czas realizacji jednego z największych projektów inwestycyjnych w Lublinie – nowoczesnego Dworca Metropolitalnego. Wpisany w zmieniający się układ komunikacyjny miasta budynek będzie wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania. Projekt ten jest współfinansowany ze środków europejskich w ramach kończącej się perspektywy finansowej. Jego całkowity koszt wyniesie 316 mln zł, z czego 178,5 mln stanowi dofinansowanie unijne.

Przyszły dworzec będzie służyć jako centrum komunikacyjne w regionie, dzięki łączeniu transportu kolejowego, autobusowego, busowego i miejskiego. W ramach realizacji projektu, wokół dworca wybudowany zostanie także nowy system dróg.

Budynek dworca wyróżnia się dzięki zastosowaniu szeregu innowacyjnych rozwiązań przyjaznych środowisku. Główną bryłę tworzą szkło i beton, otaczając ją szklana ściana o niskim współczynniku przenikania ciepła, pozwala to zmniejszyć zużycie energii w budynku. Ponadto, pompy gruntowe dostarczą ciepło do ogrzewania obiektu, a dachy nad stanowiskami autobusowymi wykorzystują energię słoneczną dzięki panelom fotowoltaicznym. Ostatnim, ale nie mniej istotnym zabiegiem jest zastosowanie antysmogowej kostki brukowej, która pochłania toksyczne spaliny i zamienia je w nieszkodliwe substancje.

Nowoczesny parking podziemny pod budynkiem dworca zapewni miejsce dla 174 aut. Ponadto, na dachu budynku zostaną posadzone gatunki roślin wysoce efektywne w oczyszczaniu powietrza. Dodatkowo, zostanie zainstalowany system odzyskiwania deszczówki, który dostarczy wodę do podlewania roślin, jak i do celów sanitarnych. Budynek będzie dostosowany do wygodnego przemieszczania się pieszych oraz osób z niepełnosprawnościami.

Realizacja umowy z wykonawcą, Budimexem, to nie tylko wzniesienie budynku dworca, ale też modernizacja pobliskich ulic, rewitalizacja placu Dworcowego, przebudowa okolicznych rond oraz stworzenie ścieżek rowerowych.

Pandemia, wojna w Ukrainie i błędy projektowe spowodowały istotne opóźnienie inwestycji względem pierwotnie ustalonego terminu – końca minionego roku. Termin został przesunięty na koniec lutego, jednakże ostatecznie miasto uzgodniło z wykonawcą, że obiekt zostanie oddany do użytku 15 maja.

Realizacja projektu unijnego „Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego”, finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, obejmuje budowę Dworca Metropolitalnego wraz z przebudową układu komunikacyjnego w jego rejonie, która stanowi jego najważniejszy element.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

budowy

„Odnowiony Lubelski Dworzec Metropolitalny – marzenie staje się rzeczywistością

Kierowcy Bolt – 27 Nowych Miejsc do

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ