# Tags
#Nauka i technologie

Grzyby – sprzymierzeńcy w ochronie malin przed chorobami

Nowa mieszanka grzybowa do ochrony malin i truskawek

Zespół Frąc opracował specjalną mieszankę składającą się z kilku grzybów glebowych i suplementów, która ma pomóc hodowcom malin i truskawek w ochronie upraw. Mieszanka ta została nazwana „MycoMalin” i jest dostępna w sprzedaży. Zawiera ona 6 szczepów grzyba Talaromyces (penicillium), który jest dobrym antagonistą dla patogennych grzybów, a także suplementy dla roślin: mikroelementy, aminokwasy i witaminy.

MycoMalin wspomaga maliny i truskawki w walce z groźnymi patogenami. Produkt ten może być stosowany w połączeniu z innymi metodami ochrony roślin, takimi jak:

  • stosowanie odpowiednich odmian odpornych na choroby i szkodniki
  • zwalczanie szkodników i chorób chemicznymi środkami ochrony roślin
  • stosowanie drenażu i odpowiedniego nawożenia
  • utrzymywanie dobrej higieny w ogrodzie

Mieszanka grzybów MycoMalin może być stosowana w celu zapewnienia optymalnych warunków rozwoju roślin i zwiększenia plonowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku upraw sadowniczych, które są szczególnie narażone na choroby i szkodniki.

MycoMalin to jedna z najnowszych metod ochrony roślin wykorzystująca naturę do walki z patogenami. Jest to skuteczny i bezpieczny sposób na zapewnienie długoterminowej ochrony dla malin i truskawek.

Mieszanka przyjaznych grzybów pomoże w ochronie malin przed chorobami

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wykorzystali w swoich badaniach wyselekcjonowane szczepy grzybów w celu ochrony malin przed chorobami. Współpracowali oni z nadleśnictwami, które pomogły im wytypować miejsca z siedliskami malin naturalnych.

Prof. Anna Frąc, kierownik projektu, opowiada: „Chodziło nam o dzikie maliny, które zdrowo się rozwijają, mimo tego, że nie są nawożone ani pryskane. Mają więc naturalną odporność na choroby. Jeździliśmy w bardzo wiele miejsc – z województwa lubelskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i z innych rejonów Polski. Pobieraliśmy próbki, charakteryzowaliśmy siedliska, pobieraliśmy i oznaczaliśmy mikrobiom z ryzosfery (to sfera przykorzeniowa)”

Naukowcy przebadali ok. 200 szczepów grzybów. Wśród nich poszukiwano takich, które:

  • będą najskuteczniejsze w zwalczaniu patogenów
  • będą bezpieczne dla człowieka
  • będą bezpieczne dla roślin
  • będą bezpieczne dla środowiska

Na podstawie wyników badań wyselekcjonowano kilka szczepów, które zawierały optymalny skład bakteryjno-grzybowy. Mieszanka ta ma służyć jako biofungicyd, czyli naturalny środek do ochrony malin przed chorobami.

Naukowcy wierzą, że ich wyniki pozwolą na zastąpienie chemicznych środków ochrony roślin naturalnymi metodami, które są bezpieczne dla człowieka oraz środowiska. W ten sposób, przy wykorzystaniu naturalnych mechanizmów obronnych, można zapobiegać zagrożeniom dla malin.

Dzięki tej pracy, rolnicy i producenci owoców będą mogli skuteczniej i bezpieczniej chronić swoje uprawy. Zastosowanie naturalnych grzybów do ochrony roślin przed chorobami może być odpowiedzią na problem rosnącej presji na stosowanie środków chemicznych.

Korzystając z naturalnych metod ochrony malin, możemy uzyskać wysoką jakość plonów i zminimalizować szkody w uprawach malin. W ten sposób, maliny mogą stać się jeszcze bardziej dostępne i smaczne dla konsumentów.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ