# Tags
#Nauka i technologie

Odzyskiwanie pierwiastków ziem rzadkich z baterii – naukowcy z UMCS na tropie!

Badacze z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prowadzą prace nad odzyskiwaniem cennych pierwiastków ziem rzadkich z użytych baterii. Otrzymane pierwiastki ziem rzadkich wykorzystywane są do produkcji szerokiego wachlarza urządzeń, w tym telefonów, laptopów, turbin wiatrowych oraz samochodów elektrycznych.

Prof. Dorota Kołodyńska, Kierownik Katedry Chemii Nieorganicznej UMCS, zwraca uwagę na fakt, że odzyskiwanie skandu, itru i lantanowców z zużytego sprzętu jest kluczowym problemem na skalę globalną. Każdego roku na świecie powstaje ponad 50 mln ton odpadów elektrycznych i elektronicznych, z czego w Europie jest to ok. 8 mln ton.

„Pierwiastki ziem rzadkich stosowane są w produkcji m.in. laptopów, komputerów, telefonów, turbin wiatrowych, samochodów elektrycznych, a nawet do znakowania pieniędzy. Największym producentem związków pierwiastków ziem rzadkich, a zarazem miejscem, gdzie są one wydobywane, są Chiny, Stany Zjednoczone i Brazylia” – poinformowała prof. Kołodyńska.

Przypomnienie o strategicznym znaczeniu zasobów naturalnych przyniosła pandemia. Kiedy łańcuchy dostaw zostały zerwane, wiele krajów europejskich uzmysłowiło sobie, jak ważne jest posiadanie pierwiastków niezbędnych do nowoczesnych technologii.

Kraje europejskie, którym brakowało pierwiastków, szybko zdały sobie sprawę z faktu, że są one niezbędne do utrzymania stałego rozwoju. Przez to, pandemia wyraźnie uświadomiła wagę zasobów naturalnych, które stanowią o podstawach współczesnych technologii.

Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prowadzą badania mające na celu odzyskiwanie pierwiastków ziem rzadkich z baterii litowo-jonowych. Projekt, który ma być prowadzony wspólnie z firmą recyklingową, zakłada zastosowanie zaawansowanych metod chemicznych, aby umożliwić przetwarzanie baterii w celu odzyskiwania cennych pierwiastków. Pozyskane materiały będą wykorzystywane w przemysłowej produkcji baterii, pomagając wyeliminować zanieczyszczenia środowiska i zmniejszyć zużycie surowców.

Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie współpracują z firmą recyklingową w realizacji projektu, którego celem jest zwiększenie efektywności odzyskiwania pierwiastków ziem rzadkich z baterii litowo-jonowych. W ramach tego przedsięwzięcia stosowane będą nowoczesne metody chemiczne, które umożliwią przetwarzanie baterii w celu zdobycia cennych pierwiastków. Uzyskane materiały będą wykorzystywane do produkcji baterii, co przyczyni się do ograniczenia zanieczyszczeń środowiska i zmniejszenia zużycia surowców.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ