# Tags
#Biznes i finanse

Rozpoczęcie budowy dwóch odcinków S12 w województwie lubelskim – komunikat

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło zakończenie procedur związanych z realizacją dwóch odcinków drogi ekspresowej łączącej Lublin, Chełm oraz polsko-ukraińską granicę. Trasa o długości 33 km zostanie wybudowana przez Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor w ramach umów podpisanych 26 maja 2023 r. Inwestycja ta zapewni kompleksową infrastrukturę drogową na Lubelszczyźnie i będzie służyć mieszkańcom regionu przez wiele lat, a jej wartość przekracza 1,3 mld zł.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wskazał na konieczność budowy nowej trasy ekspresowej dla mieszkańców woj. lubelskiego. Ta trasa, będąca jednocześnie ważnym połączeniem regionalnym, krajowym i międzynarodowym, wpłynie na gospodarczy rozwój tego rejonu. Warto podkreślić, że dwujezdniowa trasa ekspresowa zwiększy też bezpieczeństwo na drogach, zastępując dotychczasową, jednojezdniową drogę krajową.

Inwestycja obejmuje budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej, wyposażonej w dwa pasy ruchu w każdym kierunku, oraz drogi lokalnej, aby zapewnić bezpieczeństwo i ochronę środowiska. Wykonawca będzie zobowiązany do zaprojektowania, uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oraz budowy i uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Trasa ominie obszary zurbanizowane i cenne przyrodniczo. Prace zaplanowano na lata 2021-2027.

Odcinek S12 Piaski – Dorohucza o długości 9,8 km rozpocznie się na istniejącym węźle Piaski Wschód, który zostanie przebudowany w ramach budowy planowanej drogi S17 Piaski – Łopiennik. Nowa trasa będzie na początku biec po północnej stronie obecnej DK12, po czym przeciąć ją i ominąć Biskupice od południa. Koniec odcinka planowany jest w okolicy Pełczyna, gdzie kierowcy zjedzą na obecną DK12.

Nowa trasa S12 – długości 23 km – rozpoczynać będzie się w Srebrzyszczu, gdzie przetnie istniejącą DK12. Następnie będzie kierować się w kierunku południowym obecnej drogi krajowej, omijając m.in. rezerwat przyrody Roskosz oraz Pławanice. Za Teosinem, w którym planuje się budowę Miejsc Obsługi Podróżnych, droga ekspresowa przekroczy linię kolejową nr 7 relacji Warszawa – Dorohusk. W okolicach Okopów powstanie węzeł drogowy Dorohusk, stanowiący zakończenie nowo budowanej trasy S12.

Droga ekspresowa Chełm – Dorohusk przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu komunikacji na terenie województwa lubelskiego. W związku z tym podpisane zostało porozumienie między Wojewodą Lubelskim, Lechem Sprawką, a p.o. Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad, Tomaszem Żuchowskim. Umowa dotyczy projektowania i budowy dróg do obsługi drogowego przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku oraz do planowego terminala samochodowego w Okopach. Koszty inwestycji zostaną pokryte przez Wojewodę Lubelskiego.

Nowa droga ekspresowa S12 pomiędzy Piaskami a Dorohuskie o długości ok. 75 km ma zostać wykonana wg planów. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych przeprowadza kontrolę dla odcinka Dorohucza – Chełm, natomiast Wojewoda Lubelski wydał już decyzję zezwalającą na realizację inwestycji drogowej obwodnicy Chełma. Firma Strabag, odpowiedzialna za prace, zacznie realizację w połowie 2023 r.

Wykonanie drogi ekspresowej S12 przysporzy znaczących korzyści mieszkańcom regionu. Skróci czas podróży, zapewni bezpieczną i wygodną trasę, a także możliwość szybkiego dostępu do miast po obu stronach granicy.

UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP nie są zmieniane ani w żaden sposób modyfikowane przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść zgodnie z artykułem 42 ust. 2 ustawy o prawie prasowym. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ