# Tags
#Polityka i społeczeństwo

CIS: Wideorozmowa Elżbiety Witek z Przewodniczącą Zgromadzenia Państwowego Słowenii (komunikat)

Centrum Informacyjne Sejmu informuje:

Inicjatywa spotkań kobiet-przewodniczących parlamentów państw Unii Europejskiej podjęta z myślą o wsparciu dla uchodźców z Ukrainy była głównym tematem wideorozmowy, którą w środę, 8 czerwca, odbyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek z nowo wybraną przewodniczącą Zgromadzenia Państwowego Słowenii Uršką Klakočar Zupančič.

Marszałek Sejmu opowiedziała o współpracy kobiet kierujących parlamentami krajów członkowskich UE, która skupia się wokół wypracowywania form pomocy dla ukraińskich uchodźców. Kooperacja rozpoczęła się kwietniową wizytą przewodniczących w Polsce. Panie odwiedziły wówczas przejście graniczne z Ukrainą w Dorohusku, ośrodek recepcyjny dla ukraińskich uchodźców w Chełmie i centrum pomocy humanitarnej w Nadarzynie, a także odbyły konsultacje w Sejmie. W ramach kontynuacji współpracy w maju przewodniczące rozmawiały w formie wideokonferencji. Elżbieta Witek zaprosiła Urškę Klakočar Zupančič do włączenia się do tej inicjatywy. Przewodnicząca Zgromadzenia Państwowego Słowenii wyraziła zainteresowanie i gotowość do wzięcia w niej udziału. Z uznaniem mówiła także o bezprecedensowej pomocy Polski dla uchodźców z Ukrainy.

Tematem wideorozmowy Marszałek Sejmu z Przewodniczącą Zgromadzenia Państwowego Słowenii były też relacje dwustronne. Urška Klakočar Zupančič podziękowała za podjęcie przez Sejm w kwietniu uchwały upamiętniającej 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych przez Polskę i Słowenię. Omówiono również perspektywy zacieśnienia kontaktów między parlamentami obu krajów. Przewodnicząca Zgromadzenia Państwowego Słowenii zapowiedziała powstanie słoweńsko-polskiej grupy przyjaźni. Analogiczne gremium funkcjonuje też w Sejmie i Senacie RP.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ psi/ godl/


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ