# Tags
#Biznes i finanse

MS: podsumowanie pilotażowego programu „sprawiedliwości naprawczej” (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Podsumowanie pilotażowego programu „sprawiedliwości naprawczej”

– Przeprowadzony pilotaż pomoże wykorzystać w całym kraju procedury mediacji przede wszystkich dla dobra osób pokrzywdzonych – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podczas zorganizowanej w Lublinie przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości konferencji. Podsumowuje ona projekt „Pilotaż programu wdrażającego ideę sprawiedliwości naprawczej na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie”.

Dwuletni program, zakończony w czerwcu br. był skoncentrowany na mediacjach po wyroku, które są szczególnie istotne z punktu widzenia osób pokrzywdzonych przestępstwem. To poprzez mediacje możliwe jest zadośćuczynienie, rekompensata osadzonego wobec osoby pokrzywdzonej przestępstwem. Ponadto program służy wsparciu skutecznej resocjalizacji i readaptacji społecznej skazanych za drobne przestępstwa.

W ramach projektu przeszkolono m.in. 80 funkcjonariuszy Służby Więziennej i kuratorów, utworzono też 10 pokoi mediacyjnych, powołano także koordynatorów ds. mediacji i sprawiedliwości naprawczej. To pierwszy tego typu projekt realizowany w polskiej Służbie Więziennej.

– Ten instrument, choć od lat przewidziany w przepisach, de facto w praktyce nie działał. Dlatego przeprowadziliśmy pilotaż, który wskazuje, jakie procedury są potrzebne, by mediator mógł pojawić się w zakładach karnych i by przejść od pięknej idei do skutecznej praktyki – mówił wiceminister Marcin Romanowski. – Przeprowadzono 165 mediacji, z których 146 zakończono ugodą. To niemal 90 proc. skuteczność naszych mediatorów – dodał.

W czasie pilotażu badano potrzeby ofiar przestępstw, które oczekują zadośćuczynienia, także moralnego. Sprawdzano również oczekiwania skazanych za drobniejsze przestępstwa, osadzonych w zakładach karnych, którzy chcieliby za pomocą mediacji uregulować np. swe sprawy rodzinne, jak zaległe alimenty czy kontakty z dziećmi.

– Polska na tle Unii Europejskiej należy do czołówki pod względem stosowania mediacji. Już dwa lata temu przekroczyliśmy cel na 2022 rok, jeżeli chodzi o odsetek spraw kierowanych do mediacji – podkreślił wiceminister Romanowski.

W panelach dyskusyjnych udział brali m.in. przedstawiciele sądów, funkcjonariusze Służby Więziennej, mediatorzy i naukowcy, w tym pracownicy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

pś/


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ