# Tags
#Polityka i społeczeństwo

Kobieca odnowa samorządów: EKS Mikołajki 2023 – bliżej mieszkańców

<p><strong>
Na potrzebę zwiększenia liczby kobiet w samorządach terytorialnych, w tym na kierowniczych stanowiskach – wskazywały uczestniczki panelu dyskusyjnego „Samorząd na obcasach” – siła kobiet w samorządzie”, który odbył się podczas VIII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Obecnie tylko 12 proc. wójtów, burmistrzów, prezydentów to kobiety.
</strong></p><p>Na najwyższych stanowiskach w samorządzie zasiada tylko jedna dziesiąta kobiet, jedną z przyczyn niskiego udziału kobiet w kierowaniu gminami, wsiami i miastami są stereotypy społeczne.</p>

<blockquote>
<p>„Na starcie pracy w samorządzie spotykałam się ze stereotypami typu: co to za wójt, ma dopiero 33 lata – ona jeszcze pewnie nie pije wódki. Dziś moja praca, zaangażowanie i sukcesy pokazują, że wygląd wójta, ani jego wiek nie mają znaczenia. Liczą się wyniki” – przekonywała Karolina Zowczak, wójt gminy Osieck.</p>
</blockquote>

<p>33 artykuł Konstytucji RP mówi o realizacji zasad równości w obsadzaniu urzędów, czyli o tzw. parytecie.</p>

<blockquote>
<p>„To tylko zapis, nie ma obowiązku stosowania parytetu. Jednak uważam, że parytet jest potrzebny. Jeśli będzie mądrze wykorzystywany, nie jako łaska i przymus, a szansa może przynieść wiele dobrego. Dopóki nie zmieni się świadomość społeczna, takimi mechanicznymi sposobami musimy wprowadzać kobiety do samorządów” – zauważyła Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydentka Słupska.</p>
</blockquote>

<p>Jak podkreślano podczas dyskusji o skuteczności kobiet kierujących samorządami świadczą m.in. pozyskiwane inwestycje.</p>

Kobiety w samorządzie – wzmacnianie siły własnej

Kobiety, które wchodzą do samorządu, mają wielki potencjał do podejmowania działań, które mają na celu rozwój społeczności. Dzięki ich zaangażowaniu oraz zdolnościom do łączenia ról domowych i zawodowych, są w stanie stworzyć wiele wspaniałych rzeczy. Przykładem jest Katarzyna Kromp, która zmieniła ranking gminy Tuplice z 1500 na 40 miejsce pod względem wartości pozyskiwanych funduszy po 4 latach pracy. Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa, wspomniała również o wsparciu mężczyzn, którzy dostrzegają potencjał kobiet i pomagają im w ich działaniach. Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska, wskazała, że kobiety mają bliższy kontakt z mieszkańcami i mogą dostrzec ich codzienne problemy.

Kobiety w samorządzie są ważnym elementem składowym każdej społeczności. Widzą więcej, są bardziej wrażliwe i potrafią wykorzystać swoją siłę do podejmowania działań w celu poprawy jakości życia ludzi.

Oto kilka korzyści, jakie można osiągnąć dzięki silnej obecności kobiet w samorządzie:

  • Lepsza jakość usług – kobiety w samorządzie są w stanie wykorzystać swoje umiejętności i doświadczenie do poprawy jakości usług, które oferuje gmina.
  • Zwiększona uczciwość – kobiety w samorządzie są często postrzegane jako postacie godne zaufania, dzięki czemu wzrasta poziom uczciwości w samorządzie.
  • Wzmocniona społeczność – kobiety w samorządzie mogą wykorzystać swoją wrażliwość i zdolności do porozumienia się z innymi, aby zbudować silniejszą społeczność.

Kobiety w samorządzie są istotnym elementem każdej społeczności. Zapewniają one wzmocnienie siły własnej, lepszą jakość usług, zwiększoną uczciwość i silniejszą społeczność. Dzięki kobietom w samorządzie możemy znacząco zwiększyć nasz potencjał do wzrostu i rozwoju.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ