Bakterie ochronią rośliny uprawne
Badacze w Puławach opracowują biopreparat, który ma za zadanie chronić rośliny uprawne przed skutkami powodzi, suszy i zasolenia. Dodatkowo, w warunkach zwykłej wilgotności, biopreparat ma wspomagać wzrost uprawianych zbóż i warzyw. Dzięki działaniu bakterii, korzenie roślin będą osłonięte i lepiej chronione.
Dr Karolina Furtak, liderka zespołu w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, opowiada o nowym osmoprotekcyjnym preparacie mikrobiologicznym. Preparat ten ma na celu ograniczenie „stresu” roślin uprawnych i wspieranie ich wzrostu. Badaczka bada wpływ wyizolowanych przez siebie mikroorganizmów na glebę i rośliny w ramach programu LIDER NCBR.
Stresujące warunki środowiskowe, takie jak powódź, susza i zasolenie, mają negatywny wpływ na rośliny
Naukowcy zauważyli, że zmiany klimatu prowadzą do dłuższych okresów suszy i częstszych powodzi, a także do nadmiernego stosowania soli w rolnictwie. Dlatego opracowano nowy biopreparat, który ma pomóc roślinom radzić sobie ze stresem osmotycznym spowodowanym tymi zjawiskami środowiskowymi.
„Oprócz nawozów mineralnych w rolnictwie stosowane są biopreparaty, które zawierają mikroorganizmy, takie jak bakterie i grzyby. Są one wprowadzane m.in. do gleby. Mikroorganizmy w glebie odpowiadają m.in. za cykle biochemiczne, obieg wody czy rozkład szkodliwych związków. Jednym słowem wpływają na żyzność gleby i mogą pomóc przekształcić te zdegradowane, zanieczyszczone lub wysuszone – w takie, które znów będą nadawały się do uprawy przez rolników zbóż i warzyw” – mówi dr Furtak.
Więcej informacji na temat ochrony roślin uprawnych przez bakterie można znaleźć pod adresem: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C100131%2Cbakterie-ochronia-rosliny-uprawne.html
Źródło informacji: pap-mediaroom.pl