# Tags
#Polityka i społeczeństwo

KPRM: Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw (komunikat)

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rząd planuje wprowadzenie programów, które będą dofinansowywać poprzez samorządy wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w jednostkach pomocy społecznej, w tym również koszty składek od wynagrodzeń.

Najważniejsze programy dofinansowania wynagrodzeń pracowników w samorządach

Rząd będzie mieć możliwość akceptowania programów dofinansowania wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowę o pracę w jednostkach pomocy społecznej, takich jak ośrodki pomocy społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, centra usług społecznych, domy pomocy społecznej i inne placówki specjalistycznego poradnictwa.

Programy te będą obejmować również ośrodki interwencji kryzysowej, wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dzienne domy pomocy, schroniska dla osób bezdomnych i kluby samopomocy.

– w systemie wsparcia rodziny i opieki zastępczej (asystenci rodziny, koordynatorzy opieki zastępczej, pracownicy placówek opiekuńczo-wychowawczych, osoby zatrudnione do pomocy w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka na podstawie umowy o pracę, pracownicy placówek opiekuńczo-terapeutycznych, pracownicy ośrodków preadopcyjnych, pracownicy placówek wsparcia dziennego);

Placówki opieki nad maluchami do lat 3, takie jak żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie, będą objęte dofinansowaniem, które obejmie również składki od wynagrodzeń.

Nadchodzące przepisy stanowią podstawę prawną dla programów rządowych, które będą przyjmowane przez Radę Ministrów. Ogólne warunki będą określone, natomiast szczegółowe zasady realizacji i rozliczenia środków zostaną ujęte w poszczególnych programach.

Zaproponowane rozwiązanie wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Rząd planuje wypłacać dodatki w wysokości 1 tys. zł brutto dla pracowników od 1 lipca 2024 roku, objętym tym rozwiązaniem będzie ok. 190 tys. osób.

UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

KPRM: Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw (komunikat)

MF-KAS: 39 kg marihuany zamiast suszonych warzyw

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ