# Tags
#Biznes i finanse

Niskoemisyjna i naturalna przyszłość branży budowlanej

Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. wymaga ograniczenia emisji CO2 w branży budowlanej. Aby to osiągnąć, konieczne jest upowszechnienie naturalnych materiałów i technologii budowlanych oraz zasad Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ). Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego (OSBN) realizują projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych”, który dostarcza rozwiązań umożliwiających osiągnięcie tych celów.

Nowoczesne budownictwo naturalne stawia na optymalizację procesu budowy, prefabrykację i produkcję materiałów o niskim śladzie węglowym, biodegradowalnych i niskoprzetworzonych. Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych” przedstawił praktyczne zastosowania tego rodzaju budownictwa różnym uczestnikom rynku, takim jak inwestorzy, producenci i wykonawcy, przy różnych rodzajach i rozmiarach budynków.

Nasza praca zbliża się do końca, a jej efektem są m.in. „Poradnik Inwestora” – pierwsza w Polsce przystępna publikacja o naturalnych materiałach i technologiach budowlanych oraz programy Dodatkowych Umiejętności Zawodowych dla szkół zawodowych (w zawodach „cieśla” i „murarz-tynkarz”), a także program nauczania dla szkół wyższych.

Wzięło udział ponad 600 osób w kilkudziesięciu warsztatach i webinariach prowadzonych przez praktyków naturalnego budownictwa z OSBN. Tematyka obejmowała m. in. budownictwo z drewna i słomy, tynki i farby naturalne oraz projektowanie budynków przyjaznych dla środowiska.

Podczas multimedialnej wystawy budownictwa naturalnego zaprezentowano techniki i materiały budowlane oraz rozwiązania z dziedziny GOZ. W ramach projektu na targach budowlanych zaprezentowano również przestrzeń do warsztatów, demonstracyjną konstrukcję z drewna i słomy oraz stoisko IOŚ-PIB. Instytut został wyróżniony głównymi nagrodami za „Innowacyjne rozwiązania” na Targach InterDOM w Łodzi oraz za „Formę promocji targowej” na Targach LUBDOM w Lublinie. W sumie, niemal 18 tys. osób odwiedziło wystawę podczas tych wydarzeń.

Badania przeprowadzone w ramach projektu, w tym testy pożarowe prefabrykowanych konstrukcji z drewna i słomy, mogą przyczynić się do promocji naturalnego budownictwa. Wyniki pokazały, że ściana z tych materiałów, pokryta tynkiem glinianym, wytrzymuje płomienie o temperaturze powyżej 1000°C przez ponad dwie godziny. To oznacza, że takie rozwiązanie może z powodzeniem zastąpić konwencjonalne materiały budowlane.

Stosowanie naturalnych materiałów budowlanych przez inwestorów i wykonawców przyczyni się do opracowania kategorii jakościowych dla surowców naturalnych i określenia parametrów wytrzymałości dla drewna konstrukcyjnego.

Projekt uwzględnił również opinie ekspertów z branży budowlanej, co zaowocowało rekomendacjami dotyczącymi rozwoju rynku budownictwa naturalnego. Zawierają one propozycje zmian w prawodawstwie i systemie certyfikacji dla budownictwa, odnoszące się do Miejskich Planów Adaptacji, termomodernizacji oraz praktycznego stosowania zasad GOZ, oparte na konsultacjach z projektantami, producentami materiałów budowlanych i wykonawcami budynków.

Aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla z sektora budowlanego, konieczne jest dokładne określenie śladu węglowego poszczególnych materiałów budowlanych. Wiedza ta stanowi podstawę do opracowania strategii dekarbonizacji. Model wyliczeń śladu węglowego dostarcza informacji o emisji dwutlenku węgla podczas produkcji i eksploatacji materiałów takich jak drewno, rośliny jednoroczne czy materiały z recyklingu.

Wprowadzenie ograniczeń emisji CO2 w sektorze budowlanym staje się coraz bardziej pilne, z uwagi na zbliżające się regulacje nakładające obowiązki na producentów i wykonawców. Dlatego ważne jest, aby już teraz rozpocząć przygotowania do tych zmian.

„Projekt pokazał, że budownictwo przyjazne dla klimatu i środowiska jest możliwe. Wiele rozwiązań, nie tylko dla indywidualnych pasjonatów, ale też dla wielkoskalowego budownictwa mieszkaniowego i użyteczności publicznej już dziś jest na wyciągnięcie ręki” – powiedział Daniel Walczak z Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska-Państwowym Instytucie Badawczym.

Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych” jest wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego. Dzięki dofinansowaniu o wartości 744 951 euro uzyskanemu od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, projekt ma na celu wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna, do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie w Polsce.

Realizacja projektu ma na celu wspieranie sektora budownictwa naturalnego i drewnianego oraz implementację Gospodarki Obiegu Zamkniętego w sektorze budownictwa w Polsce, co przyczyni się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zrównoważonego rozwoju branży budowlanej.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Niskoemisyjna i naturalna przyszłość branży budowlanej

TOGETAIR 2024 w Warszawie – V Międzynarodowy

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ