# Tags
#Ludzie i kultura

Sukcesy nagrodzone – Relacja z wręczenia nagród SDP 2019

Jury przyznało także nagrodę specjalną Dzieje.pl, portal PAP prowadzony wspólnie z Muzeum Historii Polski. Dzięki niemu czytelnicy mogą śledzić wydarzenia sprzed lat w odświeżonej i interaktywnej formie.

Podsumowanie wyróżnień

  • Główna Nagroda Wolności Słowa: Ewa Stankiewicz-Jørgensen za reportaż telewizyjny „Stan zagrożenia” o tragedii smoleńskiej
  • Laur SDP: Piotr Semka za „niezależność, odwagę i konsekwencję”
  • Nagroda specjalna: portal PAP Dzieje.pl prowadzony wspólnie z Muzeum Historii Polski

Jury po raz kolejny udowodniło, że jest w stanie docenić i wyróżnić profesjonalne publikacje, które przyczyniają się do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Nagrody SDP to wyraz szacunku dla wolnego słowa i przyznawane są po to, aby wzmacniać niezależność mediów i zachęcać do zaangażowanych publikacji.

Znaczenie Nagrody im. Kazimierza Dziewanowskiego

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego jest przyznawana od 2017 roku przez Fundację im. Ryszarda Kaczorowskiego. Jej celem jest uhonorowanie jednostek i instytucji, które w szczególny sposób przyczyniają się do dokumentowania zbrodni popełnianych na Ukrainie.

Nagrodę przyznaje Jury w składzie:

  • prof. dr hab. Wojciech Kaczorowski – przewodniczący Jury
  • prof. dr hab. Michał Kleiber – wiceprzewodniczący Jury
  • prof. dr hab. Władysław Bartoszewski
  • Andrzej Kraśnicki – wiceprezes Fundacji im. Ryszarda Kaczorowskiego
  • Andrzej Wyporski – dziennikarz
  • dr hab. Wojciech Surmacz – dyrektor Centrum Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego jest wyrazem uznania dla rzetelnego i obiektywnego dziennikarstwa, którego misją jest rzetelne i sprawiedliwe informowanie społeczeństwa o wydarzeniach na Ukrainie.

Także i w tym roku laureatem nagrody została osoba, która w szczególny sposób przyczyniła się do dokumentowania zbrodni popełnianych na Ukrainie. Jej praca jest zarówno wyrazem szacunku wobec ofiar wojny na Ukrainie, jak i zobowiązaniem wobec wszystkich, którzy wciąż nieśli pomoc i wspierali walczących na Ukrainie.

Jest to tym bardziej ważne, że także i w Polsce istnieje wiele osób, które wciąż nie mają pełnego obrazu tego, co dzieje się na Ukrainie. Przyznana nagroda jest świadectwem, że istnieją wciąż ludzie, którzy są gotowi oddać się w służbie prawdy, a ich praca może wpłynąć na postrzeganie tego, co dzieje się na Ukrainie.

Nagrody przyznane w ramach „Nagrody Watergate”

  • Nagroda im. Macieja Łukasiewicza – Anita Gargas za reportaże telewizyjne: „Taśmy Tuska”, „Michnik – Jaruzelski. Kulisy zażyłości”, „Kulisy walki o polski cukier”.
  • Nagroda im. Janusza Kurtyki – Aleksandra Fudala-Barańska za reportaż „Kilof zamiast karabinu”.
  • Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego – Karol Wasilewski za dwie publikacje w Tygodniku TVP: „Kryzys graniczny. Kto zarabia na migrantach”, „Własny dach nad głową tylko dla wybranych. Wyzysk mieszkaniowy czy wolny rynek?”.
  • Nagroda im. Stefana Żeromskiego -Cezary Galka za reportaż radiowy „Świat w mojej głowie”.

Ponadto dwie równorzędne Nagrody Specjalne trafiły do portalu Tygodnik.tvp.pl oraz do Dzieje.pl, portalu PAP prowadzonego wspólnie z Muzeum Historii Polski.

Nagroda Watergate jest przypomnieniem, że dziennikarstwo śledcze jest niezwykle istotne, a nagrody tego typu są wyrazem docenienia wielkiej pracy dziennikarzy.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ