MRiRW: Ognisko pryszczycy w Niemczech andndash; działania podejmowane przez polskie służby weterynaryjne (komunikat)
– Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chciałoby poinformować o podejmowanych działaniach w związku z sytuacją epidemiologiczną w Niemczech.
Polish veterinary services have implemented strict measures to control the transportation of animals susceptible to the disease entering the territory of Poland, as well as information and communication procedures regarding the threat to pig and ruminant breeders, the meat industry, and private practice veterinarians in Poland. There is also close cooperation with the veterinary authorities in Germany and the European Commission.
W odpowiedzi na sytuację kryzysową, 11 stycznia 2025 r. Główny Inspektorat Weterynarii zorganizował sztab kryzysowy, natomiast wojewódzkie zespoły zarządzania kryzysowego w Szczecinie, Zielonej Górze i Wrocławiu zostały postawione w stan gotowości przez Wojewódzkie Inspektoraty Weterynarii.
Nowe środki kontroli zostały wprowadzone w celu monitorowania transportów zwierząt podatnych na choroby, które wjeżdżają na terytorium Polski. Policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego oraz Krajowa Administracja Skarbowa, we współpracy z Inspekcją Weterynaryjną, są odpowiedzialne za prowadzenie rygorystycznych kontroli.
Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach został postawiony w stan gotowości, aby wykonać badania w kierunku pryszczycy.
Sprzęt i urządzenia niezbędne do działań związanych ze zwalczaniem pryszczycy w Polsce zostały zinwentaryzowane.
Przypadek pryszczycy w Niemczech
10 stycznia 2025 r. niemieckie służby weterynaryjne poinformowały o pierwszym od 37 lat przypadku pryszczycy u trzech wołów domowych (water Buffalo; Bubalus bubalis), utrzymywanych hobbystycznie w gospodarstwie liczącym łącznie 14 sztuk zwierząt. Gospodarstwo zlokalizowane jest w odległości około 70 km od granicy z Polską, w gminie Hoppegarten, w powiecie Maerkisch-Oderland, kraj związkowy Brandenburgia.
Władze Brandenburgii ogłosiły 72-godzinny zakaz przemieszczania się zwierząt, który wszedł w życie 11 stycznia. Ograniczenia obowiązują na obszarze zapowietrzonym – w promieniu 3 km od ogniska oraz zagrożonym – w promieniu 10 km wokół ogniska. Dodatkowo rozpoczęto dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia źródeł choroby, a w promieniu 1 km uśmiercono wszystkie zwierzęta z gatunków wrażliwych.
Pryszczyca jest chorobą wirusową, która atakuje zwierzęta parzystokopytne, zarówno te domowe, jak i dzikie. Najbardziej narażone na zakażenie są bydło, świnie, owce i kozy. Kiedy pryszczyca wystąpi w danym kraju, konieczne jest likwidacja stad, w których stwierdzono zakażenia, co może prowadzić do dużych strat ekonomicznych w przemyśle mięsnym oraz w hodowli.
W związku z tym, kraj, w którym pojawi się pryszczyca, musi podjąć szybkie działania, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się choroby i ochronić swoje stada zwierząt parzystokopytnych.
Wszystkie istotne informacje dotyczące pryszczycy, włączając w to sposoby zakażenia, objawy, monitorowanie i przepisy prawne, można znaleźć na stronie: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/pryszczyca.
Ta strona zawiera niezbędne informacje dotyczące pryszczycy, w tym ochrony zwierząt przed chorobą i zasad zwalczania choroby.
Dostępny jest również plik z informacjami Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący pryszczycy u bydła, owiec, kóz, świń oraz innych zwierząt parzystokopytnych. Można go pobrać pod tym linkiem.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez żadnych zmian w treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl